середа, 9 грудня 2020 р.

Година пам'яті "Свічка плакала в скорботі"

Кожного разу в останню суботу листопада ми вшановуємо пам'ять тих, хто загинув голодною смертю в страшні тридцяті. 


Це- чорна сторінка історії, яку не стерти і не забути! За різними даними, у цей період загинуло від 4.5 до 10 млн.людей.
У ті страшні роки гинули цілі родини, а ті, хто залишився в живих, розповідали, що немає більшого жахіття, ніж бачити, як від голоду пухнуть і мруть діти та дорослі.
Поминаємо їх і шануємо. Запалімо свічку пам'яті у вікні свого дому, яка символізує біль і жаль за невинно закатованими  нашими співвітчизниками у 1932-1933 рр.
Працівники клубу та бібліотеки долучились до вшанування пам'яті жертв голодоморів хвилиною мовчання та загальноукраїнської акції "Засвіти свічку".
В бібліотеці оформлено книжкову виставку " Біль.Жаль.Голодомор".

Година пам'яті "Україна територія гідності та свободи"

 День гідності та свободи відмічають щорічно 21 листопада згідно з Указом Призедента 13 листопада 2014 року і встановлено на честь початку цього дня двох доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 та Революції гідності 2013 року.


День гідності та свободи став своєрідним наступником свята Дня Свободи, що відзначався на честь Помаранчевої революції з 2005 по 2011 роки 22 листопада, але згодом був скасований.
21.11 на головну площу столиці - Майдан Незалежності - вийшли люди на знак протесту проти рішення уряду часів президента В.Януковича зупинити курс України на Євроінтеграцію. 
Силовики жорстоко розігнали активістів, а це спричинило ще більшу хвилю протестів, які переросли в Революцію гідності.
Відкрите трьохмісячне протистояння між владою та активістами призвело до чисельних людських жертв.  Небесна Сотня - саме так згодом назвали протестувальників, які віддали свої життя заради кращого майбутнього України.
Але варто пам'ятати, що обраний українським народом шлях, хоч  і важкий, але незворотний - події, які почалися біля монументу Незалежності ввечері 21.11.2013 р. тривають і досі. Цінність не купити за жодні гроші. Вона або є, або її нема. І українці - Небесна Сотня, воїни АТО, волонтери, кримські татари довели, що вона в них є. Свободу ж треба виборювати, а виборовши - відстоювати. 
То ж нехай пам'ять про всіх невинно вбитих згуртує нас живих, дасть нам силу та волю, мудрість та наснагу для зміцнення власної держави на своїй землі.
В бібліотеці було переглянуто відеофільм "Палаюча зима: боротьба України за свободу".


вівторок, 8 грудня 2020 р.

Відеоекскурс "З історії української книги", присвячений Дню української писемності та мови

 Щороку 9 листопада Україна відзначає чудове свято -  День української писемності і мови.



 Це свято було засноване Президентом України Леонідом Кучмою у листопаді 1997 року. За православним календарем -  це день вшанування пам'яті українського Літописця Нестора - послідовника творців слов'янської писемності Кирила та Мефодія.

 Дослідники вважають, що саме з Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Відеоекскурс почали з часів князювання Аскольда, коли з'явилася "Велесова книга", потім "Апостол" І. Федорова,   "Євангеліє", згодом епос "Слово о полку Ігоревім" та бібліотеку Ярослава Мудрого, а також основоположників сучасної української літературної мови - І.Котляревського, Т.Шевченка, Лесі Українки, І.Франка.

Престиж української мови виріс сьогодні, ми як ніколи розуміємо її значення , намагаємось досконало оволодіти нею, бо жити в Україні і не знати мови - це неповага до держави, народу і до себе.

 То ж шануймо, вивчаймо рідну мову, бо вона в нас красива, багата, мелодійна,  щира, як душа українського народу.

 Цей захід доповнила презентація "Наша мова - Всесвіту основа" , яка розкрила нові факти про витоки нашої мови, її місце серед інших слов'янських мов, походження і розвиток.

Письменники Рожнятівщини

 Важкі часи настали в цілому світі, страшна пандемія коронавірусу руйнує всі плани та задуми. Але я надіюсь, що все це мене і життя піде своїм руслом, і ми з радістю будемо зустрічати своїх користувачів у бібліотеках, адже на них чекає багато цікавих книжок.
 Для письменників Рожнятівщини цей період виявився творчим і плідним. У нашу бібліотеку надійшло багато нових видань письменників Рожнятівщини, а це книги Л.Михайліва, Л.Шмигельської, Н.Данилюк, О.Парадовської, Г.Пухти, О.Мацьків. 

А ми, берложани, маємо радісну новину, у видавництві "Час змін Інформ" побачила світ третя поетична збірка нашого душпастиря о.Дмитра Халуса "День після ночі".


 У своїх поетичних рядках автор окреслює дорогу до людяності, любові між людьми, любові до Бога, оспівує високі ідеали християнської моралі, чесність і справедливість, радість і щастя земних щедрот.
О.Дмитро Халус розпочинає свою збірку такими рядками:
У кожного - своя доля,
Її повинен ти пройти.
Вона завжди веде до Бога
І ти прямуєш до мети.

Буває так, що на дорозі
Капкани лютих ворогів.
Тобі Всевишній допоможе -
Все буде так, як ти хотів.

Бо ти усе довірив Богу,
Бо йдеш за проводом Христа,
Благословенна будь, дорого,
Щаслива, хоч і непроста.

Нових вам творчих злетів о.Дмитре, чекаємо на нові ваші збірки віршів.

Година духовності "Цікаві факти про Біблію"

 2020 рік оголошено Всесвітнім роком Біблії у музеї Біблії у Вашингтоні 16 вересня 2019 року. 



Вперше слово Біблія для позначення священного писання запропонував Іоанн Златоуст у VI столітті.  До цього збірник не мав єдиної назви: у Євреїв значився як "Письмо", "Заповіт" у перших християн, Новий завіт називався "Євангеліє" (в перекладі "Добра новина").
Це книга створена величезною кількістю авторів, які мали величезний життєвий досвід у абсолютно різних областях. Серед біблійних письменників: царі (Соломон, Давид), пастух (Амос), лікар (Лука), рибалки (Петро та Іван), пророки (Мойсей, Ісая, Данило), полководець (Ісус Навин), ремісник (апостол Павло) , чиновник (апостол Матвій) та інші.
Деякі з них були були не євреями, а греками або навіть римськими громадянами.
Оригінал Біблії написано єврейською грецькою і арамійською мовами. За кількістю видань Біблія не має собі рівних у світі. Біблія стала відразу однією з найбільш шанованих в Україні книг і почала дійсно впливати на світогляд людей.
 Тому Біблія є найвизначнішою книжкою людства, в ній зібрані наймудріші проповіді, повчання, геніальні пророцтва, фрагменти героїчного епосу різних народів та різних епох. Той, хто читає Біблію, вчиться жити і діяти згідно із заповідями Христа, жити праведно.
Біблія - це направду велика наука. Недарма кажуть, що Біблія - це лист Бога до нас. То ж уважно читаймо його та прислухаймось до його настанов.
 У бібліотеці оформлена книжкова виставка "Біблія - книга добра і вічної любові"

Подорож "Стежками А.Шептицького Рожнятівщиною"

 Цього року планувалося відзначати День народження А.Шептицького з великими почестями, але, на жаль, пандемія covid-19 зруйнувала всі плани. Але ми повинні всякими силами зберегти пам'ять про великого Митрополита Андрея Шептицького.

Хоча А.Шептицький народився на Львівщині та його ім'я тісно пов'язане з Рожнятівщиною. Тут, у верхній течії річки Лімниця під горою Люта, розташоване пам'ятне місце пов'язане з життєдіяльністю митрополита, це відомі "Кедрові палати", які були його літньою резиденцією. 


Поруч було споруджено капличку-грот,  на вершині якої височів масивний пам'ятний хрест, церква, де митрополит відправляв Богослужіння. Власним коштом Андрея Шептицького споруджувалися і будівлі для відпочинку та інші господарські приміщення. До Підлютого була прокладена вузькоколійка. Адже природа щедро обдарувала ту місцевість трьома мінеральними джерелами. В урочище Підлюте приїжджали відпочивати і лікуватись аристократи з усієї Австро-Угорщини. У Підлютому працювали відомі медики, лікування було доступне не тільки для духовенства, але й для всіх парафіян.

Спільно із доктором Миколою Саєвичем у Карпатському лісовому господарстві з'явився форельний розплідник, а також було створено "Лісовий музей".

 Великий митрополит опікувався усіма відомими ділянками суспільного життя. Він створював сиротинці, школи, лічниці.

У селі Гриньків було засновано перший осередок пластового табірництва під назвою назвою "Сокіл". 

В особі Андрея пластуни мали і духовного пастиря і щирого приятеля.

В урочищі "Лужки" А. Шептицький заснував чоловічий монастир Андрея Первозванного.

 Усе своє життя митрополит розвивав доброчинну діяльність, допомагаючи сиротам, хворим, бідним. Будучи одним з найбагатших людей Галичини, А.Шептицький щедро спонсорував українські культурно-просвітницькі товариства.

 Понад деякі труднощі й перешкоди святе для народу місце "Підлюте" збережено і воно мусить стати місцем масового паломництва, а пам'ять про великого митрополита А.Шептицького - вічна.

У бібліотеці до цієї дати оформлена книжкова виставка "Праведник миру, благодійник, меценат".

Літературна галерея "Світлана Талан - золотий письменник сучасності"

Світлана Олегівна Талан - золотий сучасний письменник України, неодноразова лауреатка всеукраїнського конкурсу "Коронація слова",  входить до трійки найпопулярніших письменників України, великий патріот нашої держави , яка бачила події на Донбасі і з великою силою слова передала надскладні емоції і дуже вразливо зуміла донести до читачів ті криваві важкі часи, які були і є нині в Україні.

Читаючи її твори сам переноситься в ту жахливу минувшину, починаєш по-іншому сприймати сьогодення та цінувати життя.
Перу цієї талановитої жінки, яка цього року відсвяткувала своє 60-річчя, належать твори "Коли ти поруч", "Помилка" , "Розколоте небо",  "Оголений нерв", "Купеля", "Повернутися дощем" та інші. 





Взявши до рук будь-який роман Світлани Талан, отримуємо унікальну можливість зазирнути в чуже життя і не повторювати помилок у власному. 
Головне у творах письменниці - емоції.
Як стверджує письменниця: "Коли ти щирий з читачем, то він відповідає тобі взаємністю". 
Світлана Талан - одна із небагатьох сучасних письменників, твори якої з великим задоволенням читають люди різного покоління і статі. Її книги не залежуються на поличках у бібліотеці.
Велике спасибі Світлани Талан за чудові книги, які змушують замислитись та переосмислити своє життя.

понеділок, 7 грудня 2020 р.

Віртуальна подорож Європою

 2020 рік оголошено роком Європи в Україні. Цього року святкуємо 70 років з дня підписання Шуманської декларації. 70 років тому з ідеєю об'єднати промислові і сировинні ресурси європейських країн виступив міністр закордонних справ Франції Р.Шуман. Запропонований ним план "Об'єднання вугілля і сталі" вважається початком процесу створення ЄС.
 Кожного року в цей день у багатьох країнах світу проводяться святкові та освітні заходи про Європейський Союз. Велика частина заходів проходить в Бельгії, де знаходиться штаб-квартира ЄС. На жаль, цього року через пандемію коронавірусу більшість приурочених до свят подій пройшли онлайн.
 До цієї дати в бібліотеці проведено віртуальну подорож Європою.


 Всі країни Європи по-своєму цікаві, вони різноманітні і дивовижні. Більшість європейських держав дуже самобутні і ніхто ніколи не сплутає звивисті вулички італійської провінції з величними вулицями в Німеччині або Чехії. Варто відвідати всі Європейські країни, хоча б віртуально, аби порівняти їх і робити якісь інші висновки.
 Користувачі дізнались, що з усіх країн Європи лише 28 входить в Європейський Союз, 19 європейських країн не мають прямого виходу до моря, найстарішою країн у Європі є Сан-Марино, а наймолодша - Чорногорія, найбільша країна Європи - це Україна, найменша - Ватикан, дві країни Європи щороку очолюють списки найщасливіших країн світу - це Норвегія і Данія. Цікаві мандрівки пролягли через європейські культурні, спортивні, молодіжні інноваційні столиці.


 В бібліотеці оформлена книжкова виставка  "Читай. Мандруй. Пізнавай"



середа, 18 березня 2020 р.

Шевченківські читання "Єднаймо душі словом Кобзаря"

Кобзарю!
Знов
до тебе я приходжу,
бо ти для мене совість і закон.

Прости, що я дрібницями тривожу
твій вічний і глибокий сон.

А, може, це і не дрібниця.
Ти ж бачиш сам, які складні часи:
Великі струси.
Перелом традицій.
Переосмислення краси.

І вічний рух -
у всесвіті, у світі.
Лише могили з місця - ані руш...
0, скільки стало в нашому столітті
скалічених і безнадійних душ!

Та що ж, не дивно.
Покрутився глобус в диму,
в пожежах, у кривавій млі.
Захворів дехто на морську хворобу,
хитається на палубі землі.

Розхитаний, спустошений і кволий,
біда, якщо в мистецтво забреде, -
шукає форм не бачених ніколи,
шукає форм нечуваних ніде.

І тут же - просто шукачі прокорму,
і шахраї і скептиків юрма -
шукають найсучаснішої форми
для того змісту, що в душі нема.

Возрадуйтеся прадіди печерні -
ось пролунав новітній благовіст!
в абстракції,
в модерній,
в істерії,
конає в корчах витончений зміст.

І сам на себе споглядає збоку -
чи є в його агонії краса...
Кобзарю мій!
Поете мій високий!
А як же ти поезії писав?
Я не писав.
Я плакав і сміявся.
Благословляв, співав і проклинав.
Сказати правду -
мало турбувався,
як я при цьому збоку виглядав.

Ліна Костенко.
Кожному народові Бог подарував величну постать, котра була б проявом його душі, його зорею. В українців такою постаттю є Тарас Григорович Шевченко. Велетень духу, український Мойсей,  Пророк, Батько, Кобзар. У ньому наша історія, все наше буття. Шевченко - це Україна.
Шевченко любив Україну, любив до болю і хотів бачити її вільною землею вільних людей. Він жив і боровся в ім'я тієї України, яка скине кайдани, яка не знатиме неволі, яка увійде колись незалежною до вільної сім'ї європейських народів. Одна із сокровенних мрій Кобзаря збулася.  Україна стала незалежною. Але хіба сьогодні можемо стверджувати , що виконали всі його заповіти? Ні. Нам ще треба довго йти до втілення його ідеалів на своїй землі.
 Цього року ми святкуємо 206 річницю з дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Берлогівська бібліотека приєдналась до проведення Всеукраїнського марафону дитячого читання "Єднаймо душі словом Кобзаря " приуроченого 206 річниці з дня народження Тараса Шевченка та 180 -річчя від видання першого Кобзаря.
У Шевченківських читаннях 2020 взяли участь учні третього класу Берлогівської ЗОШ І-ІІ ступенів. Дітки з таким захопленням декламували поетичні рядки Шевченка, здається, що вони разом із малим Тарасом "пасли ягнята за селом" і слухали, " як хрущі над вишнями гудуть",  уявляли собі, як "тече вода з-під явора", вони цілком поринули у той поетичний світ Шевченка, який описав у своїй творчості. Напевно, ці дітки ніколи не забудуть ці прекрасні поетичні рядки.


Творчість Шевченка неоціненна, а його "Кобзар" стоїть на другому місці після "Біблії".  Для користувачів бібліотеки була оформлена книжкова виставка "Велич Шевченкового слова" та було переглянуто документальний фільм про Таємниці життя Тараса Григоровича Шевченка "Цікаве відео про Шевченка ".
Пам'ятаймо, любі дітки, допоки живе Шевченкове слово - житиме Україна. Пам'ятаймо Великого Кобзаря, читаймо його твори, любім Україну так, як любив її Тарас Шевченко.

пʼятниця, 28 лютого 2020 р.

Презентація книги "Війна в країні  обпалених гір і пісків: Афган у спогадах ветеранів-афганців Рожнятівщини (до 30річчя виведення військ з Афганістану"


Цю книгу видала Рожнятівська центральна районна бібліотека до 30 річчя виведення військ з Афганістану.
 Ми бібліотекарі збирали матеріали кожен у своєму селі про односельчан, які виконували свій інтернаціональний обов'язок в Афганістані.
 Афганська війна - це події, які ніхто і ніколи не зможе стерти з пам'яті тих солдатів, які служили там,  з пам'яті тих матерів, які гарячими сльозами плакали не маючи ні однієї звістки про свого синочка. Тоді накази не обговорювалися, їх виконували. Тоді сказали воювати, солдати йшли воювати. Наказали летіти в Афганістан  - летіли. Саме 31 рік тому останні війська Радянської Армії покинули Афганістан і саме 15 лютого на Стрітення Господнього традиційно вшановують пам'ять загиблих в Афганістані, день пам'яті воїнів-інтернаціоналістів.
 В афганській війні загинуло 2378 українців, 60 чоловік вважаються зниклими.
З нашого району в афганське пекло потрапило 156 юнаків, загинуло четверо, шестеро повернулися інвалідами. Загинув і наш односельчан Роман Фединяк. Він загинув загинув 17 березня 1980 року, прикриваючи відхід друзів, Роман був командиром відділення саперів. Він єдиний син у матері. Його посмертно нагороджено 23 листопада 1981 року орденом Червоної Зірки, а в 1988 році - грамотою Президії Верховної Ради СРСР посмертно.
 В це пекло потрапило ще п'ятеро юнаків: Гура Віктор, Худяк Дмитро , Фединяк Василь, Федик Олександр,  Тунків Роман.
Саме цих хлопців опубліковані спогади про ту страшну афганську війну у книзі .
В книзі подаються спогади ветеранів-афганців Рожнятівщини, вона також ілюстрована фотографіями з домашніх архів героїв книги. Ця книга- данина пам'яті всім, хто причетний до трагічної афганської героїчної війни, яка принесла багато горя і смертей за 10 років.
 З користувачами було переглянуто відеопрезентацію "Війна в Афганістані " та оформлено книжкову виставку "Афганістан - то біль і смуток, чиєсь обірване життя".

Година інформації "Безпечний Інтернет та правила роботи в ньому"

У 2004 році в Європі започаткували відзначати Міжнародний день безпечного Інтернету другого вівторка лютого. Цього року він припав на 11 лютого і проходить під гаслом "Разом для найкращого Інтернету".

 Головне завдання цього дня зробити Інтернет безпечним для користувачів, а особливо наймолодших. 
Бібліотекар ознайомила користувачів з правилами користування інтернетом і дала корисні поради щодо безпечного використання його,  адже за порівняно короткий час користування комп'ютером уже виявлено чимало чинників його негативного впливу на здоров'я для людини. Особливо це стосується дітей, психіка яких вразливі ша, ніж у дорослих.
 Сьогодні електронною павутиною користується кожен 5 українець.  Розвиток сучасної глобальної мережі Інтернет дав поштовх у розвитку різного виду страхів для дітей та їхніх батьків.  Дорослі, не завжди маючи досвід спілкування у мережі, стривожені доступом своїх дітей до цієї темної та страшної мережі. Ніхто не заперечує, що тепер Інтернет відіграє важливу роль у житті людей. Просто вражає, скільки часу у нас він забирає.
 На завершення бібліотекар ще раз наголосила на основні правила безпечної роботи в Інтернеті і надіється, що користувачі отримали нові знання, щодо безпеки в мережі і зможуть уберегти себе від небезпек глобальних мереж. Адже обізнаний - значить озброєний.

 З користувачами було переглянуто відеоролики "Безпечний інтернет .Корисні підказки", скрайбінг- відеоролик "Трагедія нашого часу".
 Пам'ятаймо, що безпечний інтернет  - контрольований вами інтернет.

Літературна подорож "В гості до Всеволода Нестайка"


30 січня Всеволоду Нестайко виповнилося  б 90 років. Вже багато років його твори лідирують серед користувачів у бібліотеці. Хто не знає цього сонячного письменника? 3 покоління українців зачитуються талановитими творами відомого українського дитячого письменника.  Його твори добрі, світлі, з неповторними життєвими труднощами, а подекуди з цікавими фантастичними елементами. Вони сповнені дитячої щирості і мудрості, бо вони про важливе в усі часи- дружбу, добро, любов.
 Саме з цієї нагоди бібліотекою було проведено літературну подорож " В гості до Всеволода Нестайка".
 Важко сказати, що робить твори Нестайка геніальними. Мабуть, щось магічне живе на сторінках його творів і це притягує до себе.
 Бібліотекар коротенько ознайомила користувачів з біографією Всеволода Нестайка, яка у нього була не проста, ознайомила з його творчістю.
А щоб краще ознайомитися з творами письменника, в бібліотеці була оформлена викладка літератури "Світ пригод Всеволода Нестайка", на якій були представлені книги автора, які є у фонді бібліотеки.
 З великим інтересом користувачі переглянули відео-презентації на книги письменника "В Країні Сонячних зайчиків",  "Дивовижні пригоди в лісовій школі",  "Одиниця з обманом",  "Тореадори з Васюківки".
Діти разом із героями творів подорожували дивовижною країною "Сонячних Зайчиків" та ознайомились з її мешканцями. Завітали до веселих, дотепних учнів спеціалізованої музичної лісової школи з ведмежою мовою викладання - зайчика, їжачка та їх однокласників.
 На завершення завідувачка бібліотекою провела літературну вікторину "Чи уважний ти слухач".
Тож хай пливе час, але справді вартісне в ньому не розчиняється,  воно передається далі, перечитується, переживається заново. І твори чудового багатогранного дитячого письменника Всеволода Нестайка - яскраве тому підтвердження.

Година історичної правди " У вінок пам'яті Героїв Крут"

29 січня - День пам'яті Героїв Крут. Наша бібліотека щороку вшановує цих героїв, борців за волю, полеглих під залізничною станцією Крути. Ця битва стала символом героїзму та відданості Українській державі й національній ідеї,  а дата 29 січня 1918 року - днем національної трагедії.
 З метою виховання почуття поваги до тих, хто заради незалежності України віддає своє життя, у бібліотеці було проведено годину історичної правди "У вінок пам'яті Героїв Крут .
Зав. бібліотекою розповіла юнакам про трагічні події далекого 1918 року і наголосила, що бій під Крутами - це героїчна і трагічна подія, яка  знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов'язку - боронити її. 
І ця жертовна любов зародилась в серцях молодих людей,  найкращих представників українського студентства. 300 молодих патріотів -  студентів Київського університету Святого Володимира та учнів Кирило- Мефодіївського братства, полягли у нерівному бою з більшовицькими військами. Вони стали прикладом для сучасної молоді. 

До цієї дати було переглянуто відеофільм "Крути 1918 року".
А також користувачі мали можливість переглянути матеріали, які були викладені на книжковій виставці "Навіки молоді - герої Крут".
 Факел героїзму запалений студентами 29 січня 1918 року під Крутами і далі горить і буде горіти в серцях майбутніх поколінь.

Година державності "Україна: Соборна, Вільна, Сильна"


22 січня Україна святкує день Соборності. Саме цього числа 101 рік тому, 1919 року відбулася ключова для сучасної України подія на шляху до єдності і незалежності держави -  проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки (ЗУНР).
Під час заходу користувачі дізнались про становлення і розвиток українського національного державотворення, про Акт Злуки, який був глибоко історично вмотивований і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну  соборну, національну державу . Користувачі старшого віку поділилися спогадами, з якими з яким піднесенням 30 років тому, вони йшли село Голинь Калуського району на центральну дорогу, щоб приєднатись до живого ланцюга єднання, що з'єднав Львів із Києвом, навіть сильні морози не стали їм на перешкоді.
З користувачами було переглянуто відеофільм " День Соборності України. Акт злуки: відтворення історичної правди".

Також у бібліотеці була оформлена викладка літератури "На шляху до Соборної України",  де були представлені книги, світлини, які ілюструють історичні події проголошення незалежності УНР, об'єднання УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року в Соборну Україну.
 Такі заходи допомагають не лише краще пізнати історію нашої держави, а й сприяють піднесенню національної свідомості. День соборності - це нагадування про те, що сила нашої держави в єдності українських земель.