середа, 9 грудня 2020 р.

Година пам'яті "Свічка плакала в скорботі"

Кожного разу в останню суботу листопада ми вшановуємо пам'ять тих, хто загинув голодною смертю в страшні тридцяті. 


Це- чорна сторінка історії, яку не стерти і не забути! За різними даними, у цей період загинуло від 4.5 до 10 млн.людей.
У ті страшні роки гинули цілі родини, а ті, хто залишився в живих, розповідали, що немає більшого жахіття, ніж бачити, як від голоду пухнуть і мруть діти та дорослі.
Поминаємо їх і шануємо. Запалімо свічку пам'яті у вікні свого дому, яка символізує біль і жаль за невинно закатованими  нашими співвітчизниками у 1932-1933 рр.
Працівники клубу та бібліотеки долучились до вшанування пам'яті жертв голодоморів хвилиною мовчання та загальноукраїнської акції "Засвіти свічку".
В бібліотеці оформлено книжкову виставку " Біль.Жаль.Голодомор".

Година пам'яті "Україна територія гідності та свободи"

 День гідності та свободи відмічають щорічно 21 листопада згідно з Указом Призедента 13 листопада 2014 року і встановлено на честь початку цього дня двох доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 та Революції гідності 2013 року.


День гідності та свободи став своєрідним наступником свята Дня Свободи, що відзначався на честь Помаранчевої революції з 2005 по 2011 роки 22 листопада, але згодом був скасований.
21.11 на головну площу столиці - Майдан Незалежності - вийшли люди на знак протесту проти рішення уряду часів президента В.Януковича зупинити курс України на Євроінтеграцію. 
Силовики жорстоко розігнали активістів, а це спричинило ще більшу хвилю протестів, які переросли в Революцію гідності.
Відкрите трьохмісячне протистояння між владою та активістами призвело до чисельних людських жертв.  Небесна Сотня - саме так згодом назвали протестувальників, які віддали свої життя заради кращого майбутнього України.
Але варто пам'ятати, що обраний українським народом шлях, хоч  і важкий, але незворотний - події, які почалися біля монументу Незалежності ввечері 21.11.2013 р. тривають і досі. Цінність не купити за жодні гроші. Вона або є, або її нема. І українці - Небесна Сотня, воїни АТО, волонтери, кримські татари довели, що вона в них є. Свободу ж треба виборювати, а виборовши - відстоювати. 
То ж нехай пам'ять про всіх невинно вбитих згуртує нас живих, дасть нам силу та волю, мудрість та наснагу для зміцнення власної держави на своїй землі.
В бібліотеці було переглянуто відеофільм "Палаюча зима: боротьба України за свободу".


вівторок, 8 грудня 2020 р.

Відеоекскурс "З історії української книги", присвячений Дню української писемності та мови

 Щороку 9 листопада Україна відзначає чудове свято -  День української писемності і мови.



 Це свято було засноване Президентом України Леонідом Кучмою у листопаді 1997 року. За православним календарем -  це день вшанування пам'яті українського Літописця Нестора - послідовника творців слов'янської писемності Кирила та Мефодія.

 Дослідники вважають, що саме з Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Відеоекскурс почали з часів князювання Аскольда, коли з'явилася "Велесова книга", потім "Апостол" І. Федорова,   "Євангеліє", згодом епос "Слово о полку Ігоревім" та бібліотеку Ярослава Мудрого, а також основоположників сучасної української літературної мови - І.Котляревського, Т.Шевченка, Лесі Українки, І.Франка.

Престиж української мови виріс сьогодні, ми як ніколи розуміємо її значення , намагаємось досконало оволодіти нею, бо жити в Україні і не знати мови - це неповага до держави, народу і до себе.

 То ж шануймо, вивчаймо рідну мову, бо вона в нас красива, багата, мелодійна,  щира, як душа українського народу.

 Цей захід доповнила презентація "Наша мова - Всесвіту основа" , яка розкрила нові факти про витоки нашої мови, її місце серед інших слов'янських мов, походження і розвиток.

Письменники Рожнятівщини

 Важкі часи настали в цілому світі, страшна пандемія коронавірусу руйнує всі плани та задуми. Але я надіюсь, що все це мене і життя піде своїм руслом, і ми з радістю будемо зустрічати своїх користувачів у бібліотеках, адже на них чекає багато цікавих книжок.
 Для письменників Рожнятівщини цей період виявився творчим і плідним. У нашу бібліотеку надійшло багато нових видань письменників Рожнятівщини, а це книги Л.Михайліва, Л.Шмигельської, Н.Данилюк, О.Парадовської, Г.Пухти, О.Мацьків. 

А ми, берложани, маємо радісну новину, у видавництві "Час змін Інформ" побачила світ третя поетична збірка нашого душпастиря о.Дмитра Халуса "День після ночі".


 У своїх поетичних рядках автор окреслює дорогу до людяності, любові між людьми, любові до Бога, оспівує високі ідеали християнської моралі, чесність і справедливість, радість і щастя земних щедрот.
О.Дмитро Халус розпочинає свою збірку такими рядками:
У кожного - своя доля,
Її повинен ти пройти.
Вона завжди веде до Бога
І ти прямуєш до мети.

Буває так, що на дорозі
Капкани лютих ворогів.
Тобі Всевишній допоможе -
Все буде так, як ти хотів.

Бо ти усе довірив Богу,
Бо йдеш за проводом Христа,
Благословенна будь, дорого,
Щаслива, хоч і непроста.

Нових вам творчих злетів о.Дмитре, чекаємо на нові ваші збірки віршів.

Година духовності "Цікаві факти про Біблію"

 2020 рік оголошено Всесвітнім роком Біблії у музеї Біблії у Вашингтоні 16 вересня 2019 року. 



Вперше слово Біблія для позначення священного писання запропонував Іоанн Златоуст у VI столітті.  До цього збірник не мав єдиної назви: у Євреїв значився як "Письмо", "Заповіт" у перших християн, Новий завіт називався "Євангеліє" (в перекладі "Добра новина").
Це книга створена величезною кількістю авторів, які мали величезний життєвий досвід у абсолютно різних областях. Серед біблійних письменників: царі (Соломон, Давид), пастух (Амос), лікар (Лука), рибалки (Петро та Іван), пророки (Мойсей, Ісая, Данило), полководець (Ісус Навин), ремісник (апостол Павло) , чиновник (апостол Матвій) та інші.
Деякі з них були були не євреями, а греками або навіть римськими громадянами.
Оригінал Біблії написано єврейською грецькою і арамійською мовами. За кількістю видань Біблія не має собі рівних у світі. Біблія стала відразу однією з найбільш шанованих в Україні книг і почала дійсно впливати на світогляд людей.
 Тому Біблія є найвизначнішою книжкою людства, в ній зібрані наймудріші проповіді, повчання, геніальні пророцтва, фрагменти героїчного епосу різних народів та різних епох. Той, хто читає Біблію, вчиться жити і діяти згідно із заповідями Христа, жити праведно.
Біблія - це направду велика наука. Недарма кажуть, що Біблія - це лист Бога до нас. То ж уважно читаймо його та прислухаймось до його настанов.
 У бібліотеці оформлена книжкова виставка "Біблія - книга добра і вічної любові"

Подорож "Стежками А.Шептицького Рожнятівщиною"

 Цього року планувалося відзначати День народження А.Шептицького з великими почестями, але, на жаль, пандемія covid-19 зруйнувала всі плани. Але ми повинні всякими силами зберегти пам'ять про великого Митрополита Андрея Шептицького.

Хоча А.Шептицький народився на Львівщині та його ім'я тісно пов'язане з Рожнятівщиною. Тут, у верхній течії річки Лімниця під горою Люта, розташоване пам'ятне місце пов'язане з життєдіяльністю митрополита, це відомі "Кедрові палати", які були його літньою резиденцією. 


Поруч було споруджено капличку-грот,  на вершині якої височів масивний пам'ятний хрест, церква, де митрополит відправляв Богослужіння. Власним коштом Андрея Шептицького споруджувалися і будівлі для відпочинку та інші господарські приміщення. До Підлютого була прокладена вузькоколійка. Адже природа щедро обдарувала ту місцевість трьома мінеральними джерелами. В урочище Підлюте приїжджали відпочивати і лікуватись аристократи з усієї Австро-Угорщини. У Підлютому працювали відомі медики, лікування було доступне не тільки для духовенства, але й для всіх парафіян.

Спільно із доктором Миколою Саєвичем у Карпатському лісовому господарстві з'явився форельний розплідник, а також було створено "Лісовий музей".

 Великий митрополит опікувався усіма відомими ділянками суспільного життя. Він створював сиротинці, школи, лічниці.

У селі Гриньків було засновано перший осередок пластового табірництва під назвою назвою "Сокіл". 

В особі Андрея пластуни мали і духовного пастиря і щирого приятеля.

В урочищі "Лужки" А. Шептицький заснував чоловічий монастир Андрея Первозванного.

 Усе своє життя митрополит розвивав доброчинну діяльність, допомагаючи сиротам, хворим, бідним. Будучи одним з найбагатших людей Галичини, А.Шептицький щедро спонсорував українські культурно-просвітницькі товариства.

 Понад деякі труднощі й перешкоди святе для народу місце "Підлюте" збережено і воно мусить стати місцем масового паломництва, а пам'ять про великого митрополита А.Шептицького - вічна.

У бібліотеці до цієї дати оформлена книжкова виставка "Праведник миру, благодійник, меценат".

Літературна галерея "Світлана Талан - золотий письменник сучасності"

Світлана Олегівна Талан - золотий сучасний письменник України, неодноразова лауреатка всеукраїнського конкурсу "Коронація слова",  входить до трійки найпопулярніших письменників України, великий патріот нашої держави , яка бачила події на Донбасі і з великою силою слова передала надскладні емоції і дуже вразливо зуміла донести до читачів ті криваві важкі часи, які були і є нині в Україні.

Читаючи її твори сам переноситься в ту жахливу минувшину, починаєш по-іншому сприймати сьогодення та цінувати життя.
Перу цієї талановитої жінки, яка цього року відсвяткувала своє 60-річчя, належать твори "Коли ти поруч", "Помилка" , "Розколоте небо",  "Оголений нерв", "Купеля", "Повернутися дощем" та інші. 





Взявши до рук будь-який роман Світлани Талан, отримуємо унікальну можливість зазирнути в чуже життя і не повторювати помилок у власному. 
Головне у творах письменниці - емоції.
Як стверджує письменниця: "Коли ти щирий з читачем, то він відповідає тобі взаємністю". 
Світлана Талан - одна із небагатьох сучасних письменників, твори якої з великим задоволенням читають люди різного покоління і статі. Її книги не залежуються на поличках у бібліотеці.
Велике спасибі Світлани Талан за чудові книги, які змушують замислитись та переосмислити своє життя.

понеділок, 7 грудня 2020 р.

Віртуальна подорож Європою

 2020 рік оголошено роком Європи в Україні. Цього року святкуємо 70 років з дня підписання Шуманської декларації. 70 років тому з ідеєю об'єднати промислові і сировинні ресурси європейських країн виступив міністр закордонних справ Франції Р.Шуман. Запропонований ним план "Об'єднання вугілля і сталі" вважається початком процесу створення ЄС.
 Кожного року в цей день у багатьох країнах світу проводяться святкові та освітні заходи про Європейський Союз. Велика частина заходів проходить в Бельгії, де знаходиться штаб-квартира ЄС. На жаль, цього року через пандемію коронавірусу більшість приурочених до свят подій пройшли онлайн.
 До цієї дати в бібліотеці проведено віртуальну подорож Європою.


 Всі країни Європи по-своєму цікаві, вони різноманітні і дивовижні. Більшість європейських держав дуже самобутні і ніхто ніколи не сплутає звивисті вулички італійської провінції з величними вулицями в Німеччині або Чехії. Варто відвідати всі Європейські країни, хоча б віртуально, аби порівняти їх і робити якісь інші висновки.
 Користувачі дізнались, що з усіх країн Європи лише 28 входить в Європейський Союз, 19 європейських країн не мають прямого виходу до моря, найстарішою країн у Європі є Сан-Марино, а наймолодша - Чорногорія, найбільша країна Європи - це Україна, найменша - Ватикан, дві країни Європи щороку очолюють списки найщасливіших країн світу - це Норвегія і Данія. Цікаві мандрівки пролягли через європейські культурні, спортивні, молодіжні інноваційні столиці.


 В бібліотеці оформлена книжкова виставка  "Читай. Мандруй. Пізнавай"