неділя, 23 грудня 2018 р.

Година народознавства " Миколай, ти усіх оберігай"

     Грудень - щедрий на свята місяць. З особливою любов'ю та нетерпінням зустрічають діти та дорослі перше новорічне диво - день Святого Миколая Чудотворця. Історія цього свята дуже давня та цікава.  Усе життя Миколай допомагав усім християнам, а в першу чергу тим, кого спіткало горе, голодним  - їжу подав, бідних - збагатив,  хворих - уцілив, він швидко з'являвся там,  де був потрібний.
     Цікаво пройшла година народознавства з дошкільнятами. Завідуюча бібліотекою розповіла діткам про історію свята, а потім легенду про Чудотворця Миколая та запропонувала діткам розказати віршики, загадки про Святого Миколая, а також спитала чи були вони чемні. Діти відповіли , що були чемні і за це до них усіх вночі завітав Миколай  та залишив під подушкою подарунки. Вони розповіли про свої добрі вчинки , ділилися радістю. 
     А потім всі разом переглянули казку "Казка про Миколая".
    Цей день та цікаво проведений захід запам'ятається діткам надовго.

Історична година "ЗУНР - провісниця держави України"

    1 листопада був, є і залишиться в українському житті однією з найбільших подій Української історії. Саме тоді 1 листопада 1918 року на сторожовй ратуші Львова вперше замайорів національний жовто-блакитний стяг  і після шести століть іноземного поневолення західноукраїнських земель, виникла національна українська держава, яка на основі Тимчасової Конституції стала іменувати себе Західноукраїнськоїю республікою.
    Збройний виступ українців 8 листопада очолений Дмитром Вітовським і забезпечив проголошення ЗУНР.
     257 днів проіснувала ЗУНР, з 1 листопада 1918 року до 15 листопада 1919 року. Але  боротьба українського народу за незалежність закінчилась трагічною поразкою. Понад 40 тисяч юнаків віддали своє життя за волю, за кращу долю народу, за Україну.
     До цієї дати в бібліотеці було оформлено книжкову виставку "ЗУНР -  наша слава і гордість".
     А також переглянуто слайди "Станіславів - столиця ЗУНР" про діячів ЗУНР - Лева Бачинського, Дмитра Вітовського, Костя Левицького, Євгена Петрушевича та ін.
"Хто не знає минулого, той не вартий майбутнього, хто не відає про славу своїх предків, той сам не вартий пошани"  
М. Рильський

пʼятниця, 14 грудня 2018 р.

"Андріївські вечорниці"

     13 грудня одне з великих та улюблених свят - день святого Андрія Первозванного, або як в народі називають,  свято Калити. Народні традиції міцно переплелися з релігійними та отак і дійшли до наших днів.
     Вечір напередодні свята Андрія вважався чарівним, а ніч доленосною. Цієї ночі кожен хотів дізнатися, яка доля його чекає цього року. Існувало багато парубочих ворожінь, але ще більше було, звичайно, дівочих.
      Цікаво пройшли Андріївські вечорниці з учнями 7 класу. Дівчата та хлопці так гарно зіграли ролі, що всі присутні ніби повернулись у ті давні часи. Дівчата напекли пиріжки із сиром, квасолею, з маком, капустою. А як було цікаво коли дівчата ворожили. Витягували із коробки предмети і так дізнавались , яким буде їх суджений.
      Ось такі Вечорниці бувають у нас і не важливо, скільки нам років, в якому столітті живемо, головне, наш народ найвеселіший, найзапальніший. Головне, що ми поважаємо українські звичаї та традиції і ніхто не скаже, що це старомодно, це актуально завжди.
Наша мета принести ці традиції через віки.

середа, 5 грудня 2018 р.

Екскурсія до міста Читайликів

Полюбіть книжки, малята!
Будуть всі вас поважати.
Виростайте не ліниві, 
І розумні, і сміливі.
Книга мудру дасть пораду, 
Книга розуму навчить
І ніколи вам не зрадить.
Діти, з книгою дружіть.
     Берлогівською бібліотекою була проведена "Екскурсія до міста Читайликів".
     Мета: дати користувачам поняття бібліотекар, читач, ознайомити з правилами користування, різноманітністю книг у бібліотеці, залучити дітей до читання книг і бережливого ставлення до неї.
    Безмежна сила книги, без неї людина сліпа, адже з дитячих літ книжка допомагає зрозуміти світ, що оточує. Вона розповідає нам про історію рідного краю, звичаї, традиції. Книга - мудрий друг і порадник. В ній зібрана мудрість усього людства, яка передавалась із покоління в покоління.
    Бібліотекар ознайомила користувачів з правилами поводження у бібліотеці та режимом роботи. З дітками була проведена вікторина за українськими народними казками. Вони були дуже активні, майже на всі питання дали відповідь.
    На завершення бібліотекар ознайомила дітей з такими правилами:
     - беріть книгу тільки чистими руками
    - не перегинайте книжку, від цього випадають її сторінки
    - не кладіть у книгу олівці та інші предмети, щоб не рвалася обкладинка
    - не загинайте сторінки, а користуйтеся закладками
    - не читайте під час їди
    - щоб книжка була чистою і довго вам служила, обгорніть її
     Усміхнені обличчя дітей та сяючі оченята свідчили про те, що екскурсія всім сподобалася.

неділя, 2 грудня 2018 р.

Перегляд слайдів "Stop СНІД: знати, щоб жити"

     Керуючись положенням про проведення обласної акції "Бібліотеки за здоровий спосіб життя", бібліотекою було проведено перегляд слайдів "Stop СНІД: знати, щоб жити" з юнацтвом. Адже саме ця вікова група є найбільш ризикованою. Тому що юнаки йдуть з рідних домівок у самостійне життя і думають, що контролю від рідних не мають, дозволяють собі неприпустимі речі, про які потім жаліють та,  на жаль,   іноді буває пізно. Бібліотекар коротенько розповіла про історію виникнення вірусу та кількість хворих в Україні, повідомила про небезпеку, яку становить вірус імунодефіциту. А також бібліотекар намагалася роз'яснити безліч міфів про СНІД, якими переповнені засоби масової інформації ,формувати толерантне ставлення до людей, яких торкнулася ця біда. Як не прикро, але Україна займає одне із перших місць у Європі за темпами розповсюдження віл-інфекції. 
    Для користувачів було оформлено тематичну викладку літератури "Зупинимо СНІД, поки він не зупинив нас".
     З проведеного заходу бачимо, що кожна людина повинна усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, зробити усе можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких від цієї страшної інфекції, бо СНІД може увійти в кожен дім, кожну сім'ю.

неділя, 25 листопада 2018 р.

Година пам'яті "Минуле стукає у наші серця"

     28 листопада 2006 року Верховна Рада України прийняла Закон "Про Голодомор 1932 -1933 років в Україні" і було визнано, що цей голодомор є геноцидом українського народу. І тепер щороку в останню суботу листопада українці пригадують ті страшні роки і о 16 год.  ставлять на вікнах будинків запалені свічки пам'яті.
     Користувачі бібліотеки теж приєдналися до цієї години пам'яті.  Бібліотекар розповіла, що а історії українського народу є трагічні сторінки , які змушують стискатися людські серця.
І одна з найстрашніших з них - Голодомор.
     Це страшне слово повертає нас у далекі 1932 -1933 роки. Український народ у смутку і скорботі доземно схиляє голову , вшановуючи пам'ять мільйонів жертв , засуджуючи творців цієї чорної сторінки в історії України.
      Бібліотекар провела також перегляд літератури "Голод в Україні: сторінки історії" та було переглянуто з користувачами відео-спогад "Про голодомор на Україні 1932-1933 років"

неділя, 26 серпня 2018 р.

"Вільна і єдина наша Україна"

     24 серпня 1991 року сталася важлива подія - Україна проголосила про свою державну незалежність.
      До 1991 року Україна ніколи не мала державності як такої. Українські землі входили до складу кількох держав, серед яких були Польща, Австро-Угорщина, Росія. Важко навіть уявити, яких зусиль було докладено українцями, аби досягти жаданої мети - Незалежності. Цілі ріки крові пролилися, цілі моря сліз виточили очі. І ось ми уже святкуємо 27 річницю Незалежності України. 
    Та, на жаль, і тепер проливається кров молодих юнаків, які захищають державу від окупантів.
    У нашому селі святкування 27 річниці розпочалось ще зранку. Біля могили Січових стрільців о.Дмитро відправив панахиду за померлих героїв України. Хвилиною мовчання було вшановано всіх бійців за нашу Батьківщину. А пізніше відбувся святковий концерт, до благословення та привітання були запрошені о.Дмитро Халус та сільський голова Ірина Ясінець.
Бібліотекою була оформлена книжкова виставка "Навіки будь єдина, моя ти Україно!"
     Святкування цього свята не тільки нагадало українцям про здобутки і перемоги минулого, втрати і трагічні сторінки у розвитку й становленні країни як самостійної держави, але й вчило молоде покоління цінувати свою Батьківщину, не забувати про своє коріння і бути справжнім патріотом.

неділя, 1 липня 2018 р.

Година спілкування "Конституція-основа моєї держави"

Ти знай – ти маєш право на життя,
На вільні дії, радісне буття,
На щастя, на сім’ю, кохання,
На волю, на повагу, на визнання,
На думку особисту і на мрію,
На те, що серце й розум гріє,
На захист, на порозуміння,
На владу, на привілля, на хотіння,
На творчість, на пізнання світу,
На враження, поняття і освіту…
Ти захисти себе від посягань,
Ти бийся за свободу без вагань,
Моральні цінності й права ти захисти,
Але й ланцюг закону не впусти!
     27 червня з юнацтвом було проведено годину спілкування "Конституція - основа моєї держави".
     До цієї події у бібліотеці оформлена тематична поличка "Конституція України - фундамент правової держави", яка розкрила користувачам Конституцію, як головний оберіг державності і демократії, гарант незалежності і соборності. Юнацтво дізналося про Пилипа Орлика - творця першої Конституції України, про її розвиток від першої до сьогоднішньої Конституції Незалежної України.
      Учасники години спілкування читали поезії про нашу Україну, переглянули літературу, яка була на тематичній поличці «Конституція - основа моєї держави». З цього заходу юнацтво почерпнуло багато цікавої інформації.

пʼятниця, 1 червня 2018 р.

31 травня - Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням

   31 травня бібліотекою було проведено годину здоров'я «Геть паління – ми здорове покоління!» з юнацтвом.
    Сьогодні, коли Україна посідає перше місце в Європі за кількістю курців, ми не можемо говорити про тютюнопаління як про невинні пустощі. Куріння – серйозна медико-соціальна проблема. Тому в Міжнародний день боротьби з тютюнопалінням медики прагнуть привернути увагу людей до цієї проблеми та застерегти, особливо дітей та молодь, від згубної звички, яка є причиною численних бронхітів, пневмонії, астми, серцево-судинних та неврологічних ускладнень.
      В Україні курять 40% громадян, старших за 15 років. Це близько 19 млн осіб. Із них 34% - завзяті курці. Щороку в нашій країні помирають від наслідків куріння близько 100 тис. людей. Ті, хто почав палити до 15 років, уп’ятеро частіше помирають від раку легенів.
     Особливу загрозу несе жіноче тютюнопаління.
     Для того, щоб дізнатись більше інформації про шкідливість куріння, в бібліотеці переглянуто відеофільм про шкідливість паління.

четвер, 19 квітня 2018 р.

День пам'яток історії та культури

      18 квітня було проведено з учнями 9 класу віртуальну подорож історичними пам'ятками.
   Європа оголосила 2018-й рік Роком культурної спадщини. Цей масштабний проект допоможе донести до людей інформацію про багатющу європейську культурну спадщину, аби вони дізналися про неї, оцінили це багатство, допомогли його зберегти і примножити. Але ні в якому разі не знищувати ці реліквії. Бо саме сьогодні можемо побачити протилежне, оскільки є багато бажаючих оновити старовинні церкви, одягнувши їх у новітні матеріали (пластик), не задумуючись, якої шкоди завдають цій споруді.

     Саме ця історична пам'ятка знаходиться у нашому селі Берлоги і приваблює до себе паломників.

З користувачами була проведена віртуальна подорож історичними пам'ятками України.

субота, 31 березня 2018 р.

Подорож дитячими енциклопедіями "Хочемо все на світі знати"

Із книгою і словом поріднися,
Хай буде книга – твій насущний хліб.
Тож зачерпни із неї і напийся,
Снаги, що в серці залишає слід.
        З метою заохочення користувачів до читання, пропаганди української книги, розвитку естетичних потреб особистості, виховання в них любові до книги, культури читання з 27 березня по 31 березня в бібліотеці проходив традиційний Тиждень дитячої та юнацької книги.
 
       З користувачами було проведено подорож дитячими енциклопедіями "Хочемо все на світі знати". Дітям припали до душі нові енциклопедії із серії "Енциклопедія-Казка-Гра", які нещодавно поступили у бібліотеку. В них розповідається про стародавні замки, таємниці підземні лабіринти, зруйновані фортечні стіни, залишки мурів і легенди про князів та героїв, королів та лицарів, про сміливців та відчайдухів... Хто розбере, що тут правда, а  що - вигадки?
      Для найменших користувачів тут надруковані захоплюючі легенди та казки.
     Дітям дуже сподобались ці книги. З них вони дізналися багато цікавої інформації про історію, культуру та життя регіонів в давні часи та сьогодення.

субота, 10 березня 2018 р.

Шевченківські читання "Слово Кобзаря - устами нащадків", присвячені 204 річниці з дня народження поета.

     І це не випадково - щороку навесні Великий Кобзар приходить до нас і щороку новим, неповторним. Тарас Григорович Шевченко - велика і невмируща слава українського народу. У його особі український народ ніби об'єднав найкращі сили й обрав співцем своєї історичної слави та гіркої долі, виразником власних сподівань і прагнень.
      Читаючи його поезію, діти перенеслися у світ давнини. І так оці події переплітаються із сьогоденням, а слова його такі пророчі, що аж дивуєшся, як він міг усе це передбачити. Актуальність Шевченкового слова, його ідеї гуманізму і патріотизму, вболівання за долю України - це те, що об'єднує всіх українців навколо безсмертного Кобзаря.
     Маленьких користувачів особливо зацікавила книжкова виставка "Величне слово Кобзаря".
 
     Тож шануймо пам'ять великого генія української літератури, бо його твори актуальні і в теперішній час.

середа, 21 лютого 2018 р.

Година історичної пам'яті "Помоліться за нас, рідненькі, бо тепер ми у сотні у Бога"

     20 лютого бібліотекою проведено годину історичної пам'яті, приурочену 4 річниці подій на Майдані. Бібліотекар розповіла про Героїв Майдану, які, жертвуючи своїм молодим життям, змінили хід історії нашої держави. Вони віддали своє життя під час Революції Гідності за ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини. І ми не маємо права забувати про них.
До цієї дати в бібліотеці оформлена книжкова виставка "Пам'яті Героїв Небесної сотні".
     Герої не вмирають, адже живуть доти, доки про них пам'ятаємо. Хай пам'ять про них згуртує нас, дасть нам силу та волю, мудрість  і наснагу для зміцнення власної держави на власній землі.
     Користувачі читали зворушливі слова, патріотичні вірші та були ознайомлені з літературою, яка була представлена на книжковій виставці.
     Також було переглянуто слайд-показ до АТО "Спасибі вам, захисники!" з учнями 5-7 класів.
 

понеділок, 29 січня 2018 р.

Година пам'яті "На Аскольдовій могилі поховали їх"

     29 січня 2018 року в Україні відзначається пам'ятна дата - 100-річчя битви під Крутами.
     В цей день український народ згадує трагічну сторінку в історії нашої держави та вшановує пам'ять про юнаків, які загинули під станцією Крути, захищаючи молоду Українську Республіку.
     В бібліотеці оформлено історико-патріотичну виставку "Крути: подвиг  і трагедія України". Біля якої і була проведена година пам'яті. Бібліотекар коротенько розповіла користувачам про події, які відбувалися в цей день, про подвиги молодих юнаків, які трагічно загинули.
 А вони були майже вашими ровесниками.
 
     Також з користувачами було переглянуто кінофільм "Бій під Крутами"
    Битва під Крутами дуже нагадує нам теперішні події, в яких теж гинуть молоді хлопці.